Kompleksowa budowa basenów : Elno
Baseny - Budowa - Serwis
03-938 Warszawa ul. Zwycięzców 48 Tel. (22) 617-37-33

Kompleksowa i profesjonalna budowa basenów ogrodowych, wewnątrz budynków, prywatnych, hotelowych, publicznych.

Działamy w branży techniki basenowej i ogrodowej. Naszą specjalnością jest projektowanie i budowa basenów. Państwu pozostawiamy wybór kształtów i wymiarów, standardu wyposażenia oraz uzyskanie stosownego pozwolenia na budowę, o ile będzie ono konieczne. Warto w tym miejscu wiedzieć że decydując się na budowę niecek zewnętrznych przy domu jednorodzinnym, dnia 28 czerwca 2015r. wchodzi w życie nowelizacja Ustawy o Prawie Budowlanym, zgodnie z którą dla basenów przydomowych i oczek wodnych o powierzchni nie większej niż 50 m2, nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę. Wówczas wystarczy jedynie przed przystąpieniem do planowanych robót zgłosić do Urzędu Starosty Powiatowego zamiar rozpoczęcia inwestycji. Okres oczekiwania na ewntualny sprzeciw administracji wyniesie 30 dni. Jeśli natomiast powierzchnia niecki ma przekraczać 50 m2, konieczne jest uzyskanie zezwolenia na jego budowę. Do tego konieczny będzie projekt, stworzony przez osobę posiadającą uprawnienia. W przypadku, gdy podejmiecie Państwo decyzję o budowie basenu wewnętrznego, należy ubiegać się o pozwolenie na budowę budynku, wraz ze zbiornikiem wewnętrznym.

Umiejscowienie basenu

O prawidłowym umiejscowieniu niecki w ogrodzie decyduje wiele czynników, m.in.: poziom wód gruntowych, nośność gruntu oraz rodzaj gleby. Należy upewnić się, czy w miejscu, gdzie powstanie zbiornik kąpielowy, nie ma podziemnych instalacji, a także czy korzenie pobliskich drzew nie będą przeszkadzały. Należy dobrze zastanowić się nad lokalizacją w przypadku gdy rosną w bliskim sąsiedztwie drzewa lub krzewy gdyż ich igły czy liście mogą dodatkowo zanieczyszczać wodę. Istotną rolę odgrywa także nasłonecznienie terenu. Decydując się należy podjąć kilka kluczowych decyzji, które mają wpływ na jego ostateczną atrakcyjność i funkcjonalność. Przede wszystkim muszą Państwo zdecydować jakie rozwiązanie wybrać.


Dostępne gotowe zbiorniki możemy podzielić na stalowe oraz poliestrowe.

Dostępne typy niecek i kształty

Baseny o konstrukcji stalowej

Różnorodność kształtów gotowych basenów stalowych (okrągłe, ósemkowe lub owalne) oraz szeroka gama rozmiarów, pozwolą na wkomponowanie go w niemalże każdy ogród.
Może on być częściowo lub też całkowicie zagłębiony w ziemi.
W tym celu wystarczy usytuować nieckę na wcześniej zaprojektowanym planie dodatkowych urządzeń i atrakcji.

Koszty, jakie wygeneruje budowa gotowego rozwiązania, nie są tak wysokie, jak w przypadku zbiorników betonowych o indywidualnych, często niespotykanych kształtach.

Niecki o konstrukcji betonowej

Budowa basenu kąpielowego pozwoli na zrealizowanie inwestycji obejmującej jedno z dwóch dostępnych rozwiązań (dotyczy to różnicy w obiegu wody). Proponujemy zbiorniki:
- ze skimerem oraz,
- z rynną przelewową.

Taki basen można umiejscowić zarówno na zewnątrz w ogrodzie, jak i wewnątrz budynku. Niecka może być wyłożona folią, mozaiką lub ceramiką.

Niecka skimmerowa

Osoba korzystająca ze zbiornika widzi obrzeże jego ściany ponieważ poziom wody jest obniżony o kilkanaście centymetrów w stosunku do krawędzi.
W ścianie, na poziomie lustra wody, znajduje się specjalny otwór tzn. skimmer, przez który pompa zasysa wodę, a następnie tłoczy ją przez filtr. Oczyszczona woda rurami wraca z powrotem do niecki za pomocą dysz.
W dnie zamontować można dodatkowy odpływ denny.

Niezbędnym wyposażeniem jest także regulator poziomu wody (mechaniczny lub elektroniczny), który kontroluje poziom wody i w razie potrzeby dopuszcza właściwą ilość wody.

Basen z rynną przelewową

Poziom lustra wody jest równy z krawędzią niecki, dzięki czemu korzystający z tego rodzaju basenów mają głowę powyżej linii brzegowej.
Woda przez cały czas równomiernie wpływa do rynny skąd odpływami dostarczana jest do zbiornika przelewowego. Gdy woda w zbiorniku osiągnie określony poziom, pompa filtra zasysa ją ze zbiornika, a po oczyszczeniu rurami wraca ona do niecki za pomocą dysz dennych.
Proces ten sterowany jest automatycznie przez elektroniczne urządzenia sterujące, wyposażone w specjalne sondy pomiarowe.

Baseny kąpielowe wewnętrzne

Inaczej nazywane krytymi, znacznie różnią się od zewnętrznych.

Zasadniczą różnicą jest to, iż w tym przypadku mamy do czynienia z tematyką pływalni oraz wszystkich wymogów jakie musi ona spełniać. Budowa basenów wewnątrz budynków sprawia, że zmieniają one nieco swoją konstrukcję.

Dookoła wszystkich ścian, na których są instalowane urządzenia, musi zostać uwzględniony kanał rewizyjny. Niejednokrotnie spotkać się można z odejściami od tej reguły, my jednak zalecamy wykonanie takiego kanału rewizyjnego.

Powietrze w hali charakteryzuje się wysoką wilgotnością, tak więc materiały używane do jej budowy muszą być uodpornione na tę wilgotność. Muszą one być także odporne na działanie chemii czyszczącej. Jednak wykonanie hali z takich materiałów nie wystarczy.

W celu odpowiedniej wentylacji należy zapewnić właściwą wymianę powietrza oraz zapewnić jego ciągłe osuszanie. Przykrycie tafli wody folią pęcherzykową wystarczy, by zapobiegać parowaniu.
W zależności od kubatury pomieszczenia i możliwości zastosowania osuszania powietrza, skuteczność zapewni osuszacz ścienny (wiszący), zaścienny lub profesjonalna centrala klimatyzacyjna.



Poniżej przedstawiamy Państwu budowę basenów podzieloną na poszczególne etapy:

Odnajdziesz nas na:

ADRES
03-938 Warszawa
ul. Zwycięzców 48

KONTAKT
Email: elno@elno.com.pl
Telefon:  (22) 617-37-33
Telefon: (22)672-82-29