Chlor do basenu : Elno
Baseny - Budowa - Serwis
03-938 Warszawa ul. Zwycięzców 48 Tel. (22) 617-37-33

Chemia basenowa - chlor

Chlor do basenu

Powszechnie wiadomo, że chlor do basenu jest podstawowym i najbardziej rozpowszechnionym środkiem dezynfekcyjnym i grzybobójczym. Chlor do basenu dodatkowo jest najtańszym środkiem do dezynfekcji wody.

Proces dezynfekcji rozpoczyna się w momencie gdy środek chlorowy (w postaci płynnej bądź stałej) ropzuszcza się w wodzie, a aktywny składnik w nim zawarty uwalnia się. Największym problemem jest to, iż o ile chlor w basenie jest pożądany to składniki z którymi on występuje już takimi nie są. Dlatego też należy stosować preparaty do dezynfekcji wyłącznie dobej jakości.

Dezynfekcja wody za pomocą chloru nie tylko likwiduje bakterie, lecz także usuwa na drodze utleniania nie filtrowalne zanieczyszczenia organiczne.


Stabilizowany czy niestabilizowany - który wybrać?

Chlor w wodzie basenowej ulega zużyciu w sposób naturalny w wyniku likwidacji bakterii ale także, poprzez działanie promieni słonecznych które sprzyjają jego uwalnianiu się z wody. Powoduje to, że jest on dosyć nietrwały i należało by go ustabilizować co spowoduje jego dłuższe działanie.

W chwili obecnej na rynku w sprzedaży możecie Państwo znaleźć dwa rodzaje chloru do basenu stosowanego do dezynfekcji wody basenowej:

Pierwsza grupa do której zaliczamy preparaty który w swoim składzie zawierają zarówno chlor wraz ze stabilizatorem w postaci kwasu cyjanurowego. Są to preparaty najczęściej stosowane.

Środki te występują pod postacią: granulatu, pastylek a także w postaci płynnej.

Zawartość stabilizatora przedłuża obecność chloru w wodzie a jego stężenie zaobserwować można jedynie w wodzie, a nie w powietrzu (np. w przypadku hali basenowej).

Jednakże zbyt duże stężenie stabilizatora (w wyniku odkładania się go przez regularne stosowanie środków) w wodzie nie jest pożądane. Powoduje to, że kwas cyjanurowy jest trudniej uwalniany z wody, przez co nie ma prawidłowej dezynfekcji.
Efekt taki jednak nie występuje w basenie który jest należycie utrzymany i posiada dopływ swieżej wody (ok. 3% objętości basenu - tygodniowo).

Do drugiej grupy zaliczymy preparaty zawierające w swym składzie chlor niestabilizowany. Pomimo tego iż jest on zdecydowanie tańszy, jest rzadziej stosowany ze względu na jego nietrwałość w wodzie (stężenie w powietrzu jest większe niż w wodzie). Skutkiem tego jest większe jego zużycie, gdy chcemy utrzymać jego stałą wartość, co powoduje, że jego stosowanie względów ekonomicznych jest nieopłacalne.

Jedynym przypadkiem gdy uzasadnione jest jego użycie to jednorazowy efekt szokowy.


Wybrane preparaty oparte na kwasie cyjanurowym

Decydując się na metodę chlorową należy zastosować:

Preparat Chlorifix stosujemy w przypadku gdy chcemy oczyścić basen po zimie bądź gdy konieczna jest szokowa dezynfekcja wody w basenie.

Chlorifix. Opakowanie: puszka 1kg

Chloriklar. Opakowanie: wiadro 5kg

Chlorilong. Opakowanie: wiadro 25kg

Sposób użycia preparatu Chlorifix:
Przy mętnej wodzie lub po pojawieniu się glonów - 200g preparatu(ilość na 10m3 wody) wsypać do skimera (opcjonalnie dozownika pływającego) bądź rozpuścić w 10 l wody i dolać do wody w basenie.

Odnajdziesz nas na:

ADRES
03-938 Warszawa
ul. Zwycięzców 48

KONTAKT
Email: elno@elno.com.pl
Telefon:  (22) 617-37-33
Telefon: (22)672-82-29
Fax:  (22) 672-80-87