Chlor do basenu : Elno
Baseny - Budowa - Serwis
03-938 Warszawa ul. Zwycięzców 48 Tel. (22) 617-37-33

Chemia basenowa - chlor

Chlor do basenu

Powszechnie wiadomo, że chlor do basenu jest podstawowym i najbardziej rozpowszechnionym środkiem dezynfekcyjnym i grzybobójczym. Chlor do basenu dodatkowo jest najtańszym środkiem do dezynfekcji wody.

Proces dezynfekcji rozpoczyna się w momencie gdy środek chlorowy (w postaci płynnej bądź stałej) rozpuszcza się w wodzie, a aktywny składnik w nim zawarty uwalnia się. Największym problemem jest to, iż o ile chlor w basenie jest pożądany to składniki z którymi on występuje już takimi nie są. Dlatego też należy stosować preparaty do dezynfekcji wyłącznie dobej jakości.

Dezynfekcja wody za pomocą chloru nie tylko likwiduje bakterie, lecz także usuwa na drodze utleniania nie filtrowalne zanieczyszczenia organiczne.


Stabilizowany czy niestabilizowany - który wybrać?

Chlor w wodzie basenowej ulega zużyciu w sposób naturalny w wyniku likwidacji bakterii ale także, poprzez działanie promieni słonecznych które sprzyjają jego uwalnianiu się z wody. Powoduje to, że jest on dosyć nietrwały i należało by go ustabilizować co spowoduje jego dłuższe działanie.

W chwili obecnej na rynku w sprzedaży możecie Państwo znaleźć dwa rodzaje chloru do basenu stosowanego do dezynfekcji wody basenowej:

• Pierwsza grupa do której zaliczamy preparaty który w swoim składzie zawierają zarówno chlor wraz ze stabilizatorem w postaci kwasu cyjanurowego. Są to preparaty najczęściej stosowane.

Środki te występują pod postacią: granulatu, pastylek a także w postaci płynnej.

Zawartość stabilizatora przedłuża obecność chloru w wodzie a jego stężenie zaobserwować można jedynie w wodzie, a nie w powietrzu (np. w przypadku hali basenowej).

Jednakże zbyt duże stężenie stabilizatora (w wyniku odkładania się go przez regularne stosowanie środków) w wodzie nie jest pożądane. Powoduje to, że kwas cyjanurowy jest trudniej uwalniany z wody, przez co nie ma prawidłowej dezynfekcji.
Efekt taki jednak nie występuje w basenie który jest należycie utrzymany i posiada dopływ swieżej wody (ok. 3% objętości basenu - tygodniowo).

• Do drugiej grupy zaliczymy preparaty zawierające w swym składzie chlor niestabilizowany. Pomimo tego iż jest on zdecydowanie tańszy, jest rzadziej stosowany ze względu na jego nietrwałość w wodzie (stężenie w powietrzu jest większe niż w wodzie). Skutkiem tego jest większe jego zużycie, gdy chcemy utrzymać jego stałą wartość, co powoduje, że jego stosowanie względów ekonomicznych jest nieopłacalne.

Jedynym przypadkiem gdy uzasadnione jest jego użycie to jednorazowy efekt szokowy.


♦ Różnica w zużyciu produktów z chlorem stabilizowanym a niestablizowanym

Dla zobrazownaia różnic w zużyciu poszczególnych preparatów chlorowych jako przykładem posłużymy się tutaj dwoma preparatami: Chlorifix prod. Bayrol oraz preparat XYZ marki ZYX. Nie podajemy tutaj ani nazwy preparatu ani producenta chloru niestabilizowanego - dla zainteresowanych do odnalezienia w sieci.

Zgodnie z instrukcją załączoną do obu tych preparatów:

Sposób użycia preparatu Chloriklar Supreme:
Przy widocznym zmętnieniu wody 10 tabletek 20g na 10m3 wody wsypać do skimera (opcjonalnie dozownika pływającego) bądź rozpuścić w 10 l wody i dolać do wody w basenie.

Sposób użycia preparatu XYZ:
Przy metnej wodzie - 3 tabletki 7g na 1m3 wody umieścić w skimmerze lub dozowniku pływającym

Z powyższego zestawienia gołym okiem widać różnice w ilości potrzebnego preparatu na 10m3 wody. W przypadku Chlorklar Supreme jest to 10 tabletek a w przypadku preparatu XYZ jest to odpowiednio 30 tabletek, wagowo 200g vs 210g.

Różnica cen obu preparatów, stan na dzień 1 kwietnia 2021r. liczona wg. cen katalogowych to 32,00 złotych z VAT na niekorzyść Chlriklar za opak. 1kg

Ekonomiczność takiego rozwiązania pozostawiamy Państwu pod ocenę

♦ Wybrane preparaty oparte na kwasie cyjanurowym - chlor stabilizowany

Decydując się na metodę chlorową należy zastosować:

Preparat Chlorifix stosujemy w przypadku gdy chcemy oczyścić basen po zimie bądź gdy konieczna jest szokowa dezynfekcja wody w basenie.

Chlorifix Supreme. Opakowanie: puszka 1kg

Szybko rozpuszczalny chlor do basenu w postaci granulatu do dezynfekcji wody basenowej. Chlorifix Supreme działa szybko przeciw bakteriom, wirusom i grzybom w wodzie basenowej i szybko utlenia zanieczyszczenia organiczne. Nie zawiera wapnia, posiada obojętne pH.

Chloriklar Supreme. Opakowanie: wiadro 5kg

Środek w tabletkach 20g szybko rozpuszczalnych do szokowej dezynfekcji wody w basenie. Każda tabletka Chloriklar Supreme błyskawicznie niszczy zarówno bakterie, wirusy, oraz grzyby. Dodatkowo utlenia zanieczyszczenia organiczne. Produkt ten nie zawiera wapnia, a także posiada obojętne pH.

Chlorilong Classic. Opakowanie: wiadro 25kg

Duże 200g, wolno rozpuszczalne tabletki chlorowe, nie zawierające wapnia firmy Bayrol. Chlorilong 200 Classic 1kg służy do długotrwałej dezynfekcji, działa wiruso- i bakteriobójczo oraz przeciwgrzybicznie. Jest to najskuteczniejszy preparat do cotygodniowej pielęgnacji wody w basenie. Jedna tabletka preparatu zawiera 90% chloru stabilizowanego o wolnym działaniu.

Odnajdziesz nas na:

ADRES
03-938 Warszawa
ul. Zwycięzców 48

KONTAKT
Email: elno@elno.com.pl
Telefon:  (22) 617-37-33
Telefon: (22)672-82-29